Bai, lumea asta e din ce in ce mai nesimtita. Si fiecare zi nu face decat sa imi intareasca aceasta crezare. Semafoarele sunt puse de forma, caci abia daca mai vad pe cineva care sa respecte culoarea lor. Ai noroc daca scapi neinjurat in momentul in care iti faci curaj si pasesti pe trecere in fata masinii care tocmai incearca sa se bage in fata ta si sa isi vada de drum, desi dupa codul rutier ar trebui sa isi astepte linistita randul, cel putin cat timp semaforul arata verde pentru pietoni si rosu pentru masini. Si daca in ecuatia asta a nesimtirii masina e galbena si scrie taxi pe ea, iti da un rezultat si mai urat. Cred ca pot spune fara sa gresesc ca taximetristii sunt cei mai nesimtiti porci din trafic. Apropo, poate mi se intampla doar mie, dar de la o vreme toti taximetristii pe care ii vad, cel putin prin zonele pe care le frecventez eu, au fete de ghertoi tuciulii. Si te lovesti de ei orice ai fi - pieton, sofer, client, etc. Ca pieton, mi s-a intamplat de multe ori ca pe trotuar in dreptul trecerii, in timp ce asteptam sa trec sa "intre" in mine (claxonand violent) un ghertoi dinasta care vroia sa isi puna masina in cealalta parte, de dupa trecere. De ce sa astepte si el pana se face verde si pleaca lumea? In trafic, la fel. Prioritate? Ha ha... Bun simt? Ha ha... Disciplina? Ha ha.
Abonați-vă la:
Postare comentarii (Atom)
0 comentarii:
Trimiteți un comentariu